حراج یکی از قدیمی ترین میکروچیپ های جهان به قیمت ۶۰۰ هزار دلار

۴ آبان ۱۳۹۶ تکنولوژی

حدود ۶۰ سال از زمان ساخت اولین میکروچیپ دنیا می گذرد و حالا قرار است یکی از سه نمونه اولیه آن به مبلغ ۶۰۰ هزار دلار به حراج گذاشته شود.

این میکروچیپ که تقریبا به اندازه ناخن یک انگشت است شامل چند رشته سیم مسی و طلایی است که به ژرمانیوم متصل شده و روی یک تکه شیشه در پوششی از پلاستیک قرار گرفته اند. طراح اصلی این مدار فیزیکدانی به نام «جک کیلبی» است که در سال ۲۰۰۰ به دلیل مشارکت در تولید این مدار جایزه نوبل را دریافت کرد.

تولید این میکروچیپ نیز توسط تیمی به رهبری «تام ییرگان» صورت گرفته و اکنون دختر او به نام «لزلی» قصد فروش میکروچیپ و یادداشت سه صفحه ای پدرش درباره آن را دارد. او می گوید:

پدر من ۲۵ سال در کمپانی «تگزاس اینسترومنتز» مشغول به کار بود اما این مدار مهم ترین دستاورد او و به نوعی آغاز عصر کامپیوتر بود.

نکته جالب این جاست که آقای کیلبی در سال ۱۹۵۸ تازه به تگزاس اینسترومنتز پیوسته بود و بنابرین به او اجازه رفتن به تعطیلات داده نشد. او نیز از این فرصت برای حل مشکل اتصال تعداد زیادی قطعه الکترونیکی در یک مدار استفاده کرد که در نهایت به طراحی میکروچیپ مذکور منجر شد.

تصویری از اولین کامیپوتر دنیا به نام انیاک

گفتنی است در دهه ۱۹۴۰ کامپیوترها فضایی برابر با یک اتاق را اشغال می کردند اما اختراع میکروچیپ علاوه بر افزایش کارایی، حجم آنها را نیز به مراتب کاهش داد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم